Vyhlášky a nařízení
Vyhláška č. 3/2004
VYHLÁŠKA Č. 3/2004
o místních poplatcích, kterou se mění a doplňuje obecně závazná vyhláška o místních poplatcích č. 2/2003 ze dne 1.2.2004
Obecně závazná vyhláška - č. 3/2004
Obce Drásov
O MÍSTNÍCH POPLATCÍCH
ze dne 1.10.2004, kterou se mění a doplňuje obecně závazná vyhláška o místních poplatcích č. 2/2003 ze dne 1.2.2004.
Zastupitelstvo obce Drásov vydává dne 1.10.2004 podle ustanovení § 14 odst. 2 zákona č. 565/1990 Sb., o místních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů, a v souladu s ustanoveními § 10 písm. d) a § 84 odst. 2 písm. i) zákona č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení), tuto obecně závaznou vyhlášku.
Čl. 1
Dnem účinnosti této vyhlášky se obecně závazná vyhláška o místních poplatcích č. 2/2003 ze dne 1.2.2004 (dále jen OZV) mění a doplňuje takto: 1) Ustanovení článků č. 4 odst. 4, čl. 13 odst.2, čl. 20 odst. 2, čl. 26 odst. 2 se mění takto: v článcích č. 4 odst. 4, čl. 13 odst.2, čl. 20 odst. 2, čl. 26 odst. 2 se za slovním spojením "bydliště nebo sídlo" vypouští slovní spojení "rodné číslo".
2) Ustanovení článku č.5 se mění takto: v článku č.5 se za slovem "držitele" vypouští dvě věty "Ztrátu nebo odcizení této známky je poplatník povinen správci poplatku nahlásit nejpozději do 15 dnů. Při zániku poplatkové povinnosti je poplatník povinen známku vrátit."
Čl. 2
Tato vyhláška nabývá účinnosti 15-tým dnem po jejím vyhlášení.
V Drásově 1.10.2004
Jiří Šup
starosta obce
Mgr. Michal Hašek
1. místostarosta obce
Vyhláška č. 2/2003
VYHLÁŠKA Č. 2/2003
o místních poplatcích
Obecně závazné vyhlášky - č. 2/2003
Obce Drásov
č. 2/2003 O MÍSTNÍCH POPLATCÍCH
Zastupitelstvo obce Drásov vydává dne 30.12.2003 podle ustanovení § 14 odst.2 zákona č. 565/1990 Sb., o místních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů, a v souladu s ustanoveními § 10 písm. d) a § 84 odst. 2 písm. i) zákona č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení), tuto obecně závaznou vyhlášku.
Oddíl I.
Základní ustanovení
Čl. 1
(1) Obec Drásov vybírá tyto místní poplatky:
a) poplatek ze psů
b) poplatek za užívání veřejného prostranství
c) poplatek ze vstupného
d) poplatek z ubytovací kapacity
e) poplatek za povolení k vjezdu s motorovým vozidlem do vybraných míst obce
f) poplatek za provozovaný hrací přístroj
(2) Výkon správy těchto poplatků provádí Obecní úřad Drásov (dále jen správce poplatku).
Čl. 2
Oddíl II.
- Poplatek ze psů
- Předmět poplatku
- Poplatku podléhají psi starší tří měsíců.
Čl. 3
Poplatník
Poplatníkem je fyzická nebo právnická osoba, která je držitelem psa a která má na území obce trvalý pobyt nebo sídlo.
Čl. 4
Ohlašovací povinnost
(1) Po dovršení tří měsíců stáří psa je poplatník povinen oznámit tuto skutečnost správci poplatku písemně nebo ústně do protokolu do 15 dnů a zaplatit poplatek podle čl. 9. Stejným způsobem je poplatník povinen oznámit zánik jeho poplatkové povinnosti.
(2) Povinnost oznámit nabytí psa do držení má i občan, jehož pes je od poplatku podle zákona o místních poplatcích1) nebo podle této vyhlášky osvobozen a tuto skutečnost musí v oznámení správci poplatku prokázat.
(3) Poplatník je rovněž povinen oznámit správci poplatku každou skutečnost, která má vliv na výši poplatku nebo na osvobození do 15 dnů od jejího vzniku.
(4) Při splnění Ohlašovací povinnosti je poplatník povinen sdělit správci poplatku příjmení, jméno nebo název právnické osoby, bydliště nebo sídlo, IČO. Jde-li o fyzickou nebo právnickou osobu, která je podnikatelským subjektem, uvede též čísla účtů u peněžních ústavů, na nichž jsou soustředěny peněžní prostředky z její podnikatelské činnosti.
Čl. 5
Identifikace psů
Správce poplatku vydá poplatníkovi evidenční známku pro psa bez ohledu na to, zda pes poplatku podléhá nebo je od poplatku osvobozen. Tato známka je nepřenosná na jiného psa, i kdyby šlo o psa téhož držitele.
Čl. 6
Sazby poplatku
Sazba poplatku činí ročně za každého psa:
(1) za prvního psa ………………………………………………………………. .150Kč
(2) za prvního psa, jehož držitelem je poživatel invalidního, starobního,
vdovského nebo vdoveckého důchodu, který je jeho jediným zdrojem příjmů,
anebo poživatel sirotčího důchodu…………………………………………….. 50Kč
(3) u druhého a každého dalšího psa se zvyšuje sazba poplatku o 50%.
Čl. 7
Osvobození
(1) Od poplatku ze psů je osvobozen držitel psa, kterým je osoba nevidomá, bezmocná2) a osoba s těžkým zdravotním postižením, které byl přiznán III. stupeň mimořádných výhod podle zvláštního právního předpisu3) osoba provádějící výcvik psů určených k doprovodu těchto osob, osoba provozující útulek zřízený obcí pro ztracené nebo opuštěné psy nebo osoba, které stanoví povinnost držení a používání psa zvláštní právní předpis4).
(2) Poplatník je povinen správci poplatku vždy do 31.3. příslušného kalendářního roku prokázat, že důvod osvobození trvá.
(3) Osvobození od poplatku ze psa zaniká, zanikne-li důvod osvobození.
Čl. 8
Vznik a zánik poplatkové povinnosti
(1) Vznikne li poplatková povinnost během roku, platí držitel psa poplatek od počátku kalendářního měsíce, ve kterém skutečnost nastala. Za jednotlivé měsíce do konce kalendářního roku se platí 1/12 stanovené sazby.
Čl. 9
Splatnost poplatku
Poplatek je splatný:
a) nejpozději k 31.července běžného roku
b) pokud poplatková povinnost vznikla až po 31.7. běžného roku, tak do 15. dne následujícího měsíce, v němž povinnost vznikla
Oddíl III.
Poplatek za užívání veřejného prostranství
Čl. 10
Předmět poplatku
Předmětem poplatku je zvláštní užívání veřejného prostranství6), kterým se rozumí provádění výkopových prací, umístění dočasných staveb a zařízení sloužících pro poskytování prodeje a služeb, pro umístění stavebních nebo reklamních zařízení, zařízení cirkusů, lunaparků a jiných obdobných atrakcí, umístění skládek, vyhrazení trvalého parkovacího místa a užívání tohoto prostranství pro kulturní, sportovní a reklamní akce nebo potřeby tvorby filmových a televizních děl.
Čl. 11
Veřejné prostranství
Veřejným prostranstvím, která podléhají zpoplatnění dle této vyhlášky budou vyznačená místa na katastrální mapě, která je nedílnou součástí této vyhlášky.
Čl. 12
Poplatník
(1) Poplatníkem je fyzická nebo právnická osoba, která užívá veřejné prostranství způsobem uvedeným v čl. 10.
(2) Užívá-li stejnou část veřejného prostranství několik poplatníků, odpovídají za zaplacení celého poplatku společně a nerozdílně. Správce poplatku může uložit zaplacení celého poplatku společně a nerozdílně. Správce poplatku může uložit zaplacení poplatku kterémukoli z nich.
Čl. 13
Ohlašovací povinnost
(1) Poplatník je povinen oznámit správci poplatku užívání veřejného prostranství nejpozději v den zahájení užívání, ale vždy před vlastním zahájením užívání a dohodnutím podmínek pro toto užívání.
(2) Při splnění ohlašovací povinnosti je poplatník povinen sdělit správci poplatku příjmení, jméno nebo název právnické osoby, bydliště nebo sídlo, IČO. Jde-li o fyzickou nebo právnickou osobu, která je podnikatelským subjektem, uvede též čísla účtů u peněžních ústavů, na nichž jsou soustředěny peněžní prostředky z její podnikatelské činnosti.
Čl. 14
Sazby poplatků
Sazba poplatku za užívání veřejného prostranství činí 10 Kč za každý i započatý m2 užívaného veřejného prostranství a každý i započatý den.
Za užívání veřejného prostranství k umístění prodejních zařízení (umístění stánků, kiosků, pojízdné prodejny apod.) se platí :
a) 10 Kč/ m2/den
b) 40 Kč/ m2/týden
c) 150 Kč/ m2/měsíc
d) 500 Kč/ m2/rok
1. Za užívání veřejného prostranství k umístění reklamních zařízení (umístění reklamních zařízení, vystavení zboží před provozovnami apod.) se platí :
a) 1 Kč/ m2/den
2. Za užívání veřejného prostranství k umístění stavebních zařízení (stavebních materiálů apod.) se platí:
a ) mimo dobu platnosti stavebního povolení 3 Kč/ m2/den
10 Kč/ m2/týden
30 Kč/ m2/měsíc
200 Kč/ m2/rok
3. Za vyhrazené parkovací místo pro 1 vozidlo se platí:
a) nákladní vozidlo do 3,5 t a osobní vozidlo 500 Kč/rok
b) nákladní vozidlo nad 3,5 t 1000 Kč/rok
4. Za užívání veřejného prostranství pro provoz lunaparků, cirkusů a podobných atrakcí se platí :
a) 3 Kč/ 1 den / 1 m2
6. Za užívání veřejného prostranství pro umístění zařízení sloužících k poskytování služeb obyvatelstvu (broušení nožů, čistírna peří, oprava deštníků apod. ) se platí :
a) 2 Kč/ m2/den, maximálně však 50 Kč za den
7. Za umístění skládek ostatního materiálu se platí:
a) 10 Kč/ 1 den / 1 m2
8. Za použití veřejného prostranství pro kulturní a sportovní akce:
a) 5 Kč/ 1 den / 1 m2
Dnem se rozumí každý i započatý den (bez ohledu na to jak velkou část dne poplatník využije), metrem čtverečním se rozumí každý i započatý metr čtvereční.
Čl. 15
Osvobození
Od poplatku jsou osvobozeny :
a) akce, jejichž výdělek je určen na charitativní a veřejně prospěšné účely
b) akce, jejichž pořadatelem nebo investorem je obec
c) přistavení kontejneru nebo vlečky v souvislosti se stavební činností občanem na základě souhlasu obce
Čl. 16
Vznik a zánik poplatkové povinnosti
Poplatek se platí od prvého dne, kdy došlo k užívání veřejného prostranství způsobem uvedeným v čl. 10 až do dne, kdy toto užívání skončilo.
Čl. 17
Splatnost poplatku
Poplatek je splatný:
a) při užívání veřejného prostranství po dobu do jednoho týdne nejpozději v den, kdy bylo s užíváním veřejného prostranství započato.
b) Při užívání veřejného prostranství po dobu delší jednoho měsíce je poplatek splatný ve dvou stejných splátkách, přičemž první splátka je splatná nejpozději v den, kdy bylo s užíváním veřejného prostranství započato (pokud je tento den dnem pracovního klidu, pak nejpozději poslední předcházející pracovní den) a zbývající splátka nejpozději do 5 dnů po skončení užívání veřejného prostranství.
Oddíl IV.
Poplatek ze vstupného
Čl. 18
Předmět poplatku
Předmětem poplatku je vstupné na kulturní, sportovní, prodejní nebo reklamní akce, sníženého o daň z přidané hodnoty, je-li v ceně vstupného obsažena. Vstupným se rozumí peněžitá částka, kterou účastník akce zaplatí za to, že se jí může zúčastnit.
Čl. 19
Poplatník
Poplatníkem je fyzická nebo právnická osoba, která akci pořádá.
Čl. 20
Ohlašovací povinnost
(1) Poplatník je povinen nejpozději 2 dny před konáním akce oznámit správci poplatku její pořádání a vstupenky označené cenou, datem, hodinou konání akce a jménem pořadatele předložit ke kontrole a označení.
(2) Poplatník je povinen správci poplatku sdělit příjmení, jméno nebo název právnické osoby, bydliště nebo sídlo, IČO. Jde-li o fyzickou nebo právnickou osobu, která je podnikatelským subjektem, uvede též čísla účtů u peněžních ústavů, na nichž jsou vedeny peněžní prostředky z její podnikatelské činnosti.
(3) Do 3 dnů po skončení akce je poplatník povinen nahlásit úhrnnou částku vybraného vstupného k vyměření sazby poplatku. Neprodané vstupenky předloží správci poplatku ke kontrole.
Čl. 21
Sazby poplatku
Poplatek ze vstupného činí 10% z úhrnné částky vybraného vstupného a sníženého o daň z přidané hodnoty, je-li v ceně vstupného obsažena.
Čl. 22
Osvobození
Od poplatku ze vstupného jsou osvobozeny:
a) akce, jejichž celý výtěžek je určen na charitativní a veřejně prospěšné účely.
b) akce, které pořádá obec
c) sportovní akce pořádané zdejšími TJ
d) divadelní představení, estrádní vystoupení, výstavy (kromě prodejních) a taneční zábavy, které pořádají
místní organizace
Čl. 23
Splatnost poplatku
Poplatek je splatný do 5 dnů ode dne pořádání akce, která poplatku podléhá.
Oddíl V.
Poplatek z ubytovací kapacity
Čl. 24
Předmět poplatku
Předmětem poplatku je ubytovací kapacita v zařízeních určených k přechodnému ubytování za úplatu.
Čl. 25
Poplatník
Poplatníkem je ubytovatel, kterým je fyzická nebo právnická osoba, která přechodné ubytování poskytla.
Čl. 26
Ohlašovací povinnost
(1) Poplatník je povinen písemně oznámit zahájení činnosti /poskytování ubytování/ ve lhůtě do 15 dnů ode dne právní moci povolení k této činnosti nebo ode dne faktického zahájení této činnosti.
(2) Při plnění ohlašovací povinnosti je poplatník povinen sdělit správci poplatku příjmení, jméno nebo název právnické osoby, bydliště nebo sídlo, IČO. Jde-li o fyzickou nebo právnickou osobu, která je podnikatelským subjektem, uvede též čísla účtů u peněžních ústavů, na nichž jsou soustředěny peněžní prostředky z její podnikatelské činnosti.
(3) Ubytovatel je povinen vést v písemné podobě evidenční knihu, do které zapisuje dobu ubytování, jméno, příjmení, adresu místa trvalého pobytu nebo místa trvalého bydliště v zahraničí a číslo občanského průkazu nebo cestovního dokladu fyzické osoby, které ubytování poskytl. Zápisy do evidenční knihy musí být vedeny přehledně a srozumitelně. Tyto zápisy musí být uspořádány postupně z časového hlediska. Evidenční knihu ubytovatel uchovává po dobu 6 let od provedení posledního zápisu.
Čl. 27
Sazba poplatku
Poplatek z ubytovací kapacity činí:
a) za každé využité lůžko a den……………………………………………………………. … 4Kč
Čl. 28
Osvobození
Poplatku z ubytovací kapacity nepodléhá:
a) ubytovací kapacita v zařízeních sloužících pro přechodné ubytování studentů a žáků,
b) ubytovací kapacita v zařízeních sloužících pro ubytování pracovníků fyzických a právnických osob,
které tato zařízení vlastní nebo k nim mají právo hospodaření,
c) ubytovací kapacita ve zdravotnických nebo lázeňských zařízeních, pokud nejsou užívána jako hotelová
zařízení,
d) ubytovací kapacita v zařízeních sloužících sociálním a charitativním účelům.
Čl. 29
Splatnost poplatku
Poplatek je splatný nejpozději do 15 dnů po uplynutí každého pololetí běžného roku na účet správce poplatku.
Oddíl VI.
Poplatek za povolení vjezdu s motorovým vozidlem do vybraných míst
Čl. 30
Předmět poplatku
Poplatek se vybírá za vydání povolení k vjezdu s motorovým vozidlem do částí zdejší obce, kde je jinak vjezd zakázán příslušnými dopravními značkami (dále jen „vybraná místa“)
Čl. 31
Poplatník
Poplatníkem je fyzická nebo právnická osoba, které bylo vydáno povolení podle čl. 29.
Čl. 32
Sazba poplatku
Sazba poplatku činí:
a) za osobní vozidlo do 3,5 tun 10 Kč/den
1000 Kč/rok
b) za jiná vozidla 20 Kč/den
2000 Kč/rok
Čl. 33
Osvobození
Od poplatku jsou osvobozeni:
a) fyzické osoby mající trvalý pobyt v obci, manželé těchto osob a jejich děti
b) fyzické osoby, které vlastní nemovitost ve „vybraném místě“, osoby jim blízké, manželé těchto osob
a jejich děti
c) osoby, které ve „vybraném místě“ užívají nemovitost ke své hospodářské činnosti
d) právnické osoby se sídlem v obci, nebo které mají řádně uzavřenou smlouvu na užívání nemovitosti ve „vybraném místě“ ke své hospodářské činnosti
d) držitelé průkazů ZTP a jejich průvodci
Čl. 34
Splatnost poplatku
(1) Poplatek je splatný v den vydání povolení k vjezdu.
Oddíl VII.
Poplatek za provozovaný výherní hrací přístroj
Čl. 35
Předmět poplatku
Předmětem poplatku je provozovaný povolený výherní hrací přístroj7) v obci Drásov.
Čl. 36
Poplatník
Poplatníkem je provozovatel výherního hracího přístroje.
Čl. 37
Ohlašovací povinnost
(1) Poplatník je povinen písemně ve lhůtě do 5 dnů ohlásit správci poplatku uvedení výherního hracího přístroje do provozu.
(2) Při plnění ohlašovací povinnosti je poplatník povinen sdělit správci poplatku název právnické osoby, sídlo a IČO. Současně uvede čísla účtů u peněžních ústavů, na nichž jsou soustředěny peněžní prostředky z jejich podnikatelské činnosti.
(3) Poplatník je rovněž povinen oznámit do lhůty 5 dnů správci poplatku ukončení provozování výherního hracího přístroje, tj. zánik své poplatkové povinnosti.
Čl. 38
Sazba poplatku
(1) Poplatek za každý povolený výherní hrací přístroj činí ……………………5.000 Kč za tři měsíce.
(2) V případě, že výherní hrací přístroj bude provozovaný po dobu kratší než tři měsíce, bude poplatek vyměřen v poměrné části provozovaných kalendářních dnů.
Čl. 39
Vznik a zánik poplatkové povinnosti
(2) Poplatek se platí ode dne, ve kterém poplatková povinnost vznikla, tj. od zahájení provozu výherního hracího přístroje.
(3) Poplatková povinnost zaniká dnem ukončení provozu.
Čl. 40
Splatnost poplatku
(1) Poplatek je splatný:
a) při povolení provozování výherního hracího přístroje na dobu tří měsíců vždy poslední den příslušného čtvrtletí, výše uhrazeného poplatku musí odpovídat délce provozu výherního hracího přístroje v příslušném čtvrtletí.
b) při povolení provozování výherního hracího přístroje na dobu šesti měsíců ve dvou splátkách, odpovídajících délce provozu v příslušném čtvrtletí, a to splatných vždy poslední den příslušného čtvrtletí
c) při povolení provozování výherního hracího přístroje na kalendářní rok ve čtyřech splátkách, odpovídajících délce provozu v příslušném čtvrtletí, a to splatných vždy poslední den příslušného čtvrtletí.
(2) Poplatek může být poplatníkem zaplacen jednorázově, nejpozději do konce 1. čtvrtletí běžného roku.
Oddíl VIII.
Ustanovení společná a závěrečná
Čl. 41
(1) Nebudou-li poplatky zaplaceny (odvedeny) včas nebo ve správné výši, vyměří obec poplatek platebním výměrem.Vyměření poplatku se zaokrouhluje na celé koruny nahoru. Včas nezaplacené (neodvedené) poplatky nebo její nezaplacenou (neodvedenou) část může obec zvýšit až na trojnásobek.
(2) Pokud poplatník nesplní svoji ohlašovací povinnost stanovenou touto vyhláškou, může mu správce poplatku uložit pokutu za nepeněžité plnění ve smyslu ustanovení §37 a §37 a) zákona č. 337/1992 sbírky, o správě daní a poplatků, ve znění pozdějších předpisů.
Čl. 42
(1) Pokud poplatník nesplní svoji poplatkovou povinnost stanovenou touto obecně závaznou vyhláškou obce, lze dlužné částky vyměřit nebo doměřit do tří let od konce kalendářního roku, ve kterém poplatková povinnost vznikla.
(2) Byl-li před uplynutím této lhůty učiněn úkon směřující k vyměření nebo doměření, běží tříletá lhůta znovu od konce roku, v němž byl poplatník nebo plátce o tomto úkonu písemně uvědomen.
Čl. 43
Správce poplatku může na žádost poplatníka z důvodů zmírnění nebo odstranění tvrdosti poplatek nebo jeho příslušenství zcela nebo částečně prominout.
Čl. 44
Účinnost
(1) Zrušuje se vyhláška o místních poplatcích ze dne 23.3.1995 ve znění pozdějších změn a doplňků.
(2) Tato obecně závazná vyhláška nabývá účinnosti dne 1.2.2004.
Jiří Šup
starosta obce
Mgr. Michal Hašek
1. místostarosta obce
1) Zákon č. 565/1990 Sb., v platném znění
2) §2 vyhlášky č.284/1995Sb., kterou se provádí zákon o důchodovém pojištění, v platném znění
3) §86 zákona č.100/1988Sb., o sociálním zabezpečení, v platném znění
4) např. zákon č.449/2001Sb., o myslivosti, v platném znění
5) § 18 zákona č. 88/1968 Sb., o nemocenském pojištění, ve znění pozdějších předpisů.
§ 71 zákona č. 100/1988 Sb., o sociálním zabezpečení, ve znění pozdějších předpisů.
6) § 34 zákona č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení)
7) Zákon ČNR č. 202/1990 Sb., o loteriích a jiných podobných hrách, ve znění zákona č. 70/1994 Sb.
Vyhláška č. 3/2001/H
VYHLÁŠKA Č. 3/2001/H
kterou se stanoví Řád veřejného pohřebiště v obci Drásov
Obecně závazné vyhlášky
č.3/2001/H
Řád pro pohřebiště v obci Drásov
Zastupitelstvo obce Drásov se na svém zasedání dne 13.12.2001 usneslo vydat v souladu s ustanovením § 12 a § 84 odst. 2 písm. i) zákona číslo 128/2000 Sb.,o obcích (obecní zřízení), v platném znění tuto obecně závaznou vyhlášku :
Článek 1
Úvodní ustanovení
1. Úcta k památce zemřelých a účast s jejich pozůstalými i společenské poslání pohřebišť určených k pietnímu pohřbívání zemřelých nebo ukládání jejich zpopelněných ostatků způsobem odpovídajícím zdravotním předpisům přikazují, aby pohřebiště byla nejen stále udržována v takovém stavu, jak to odpovídá ušlechtilým lidským vztahům, ale aby zde také bylo dbáno všech zdravotních a jiných předpisů.
Článek 2
Rozsah účinnosti vyhlášky
1.Ustanovení této vyhlášky se vztahují na hřbitov v k.ú. Drásov.
Článek 3
Výkon správy pohřebiště
1. Pohřebiště spravuje Obecní úřad Drásov
2. Správa pohřebiště je povinna pečovat v přiměřeném rozsahu o vnější vzhled pohřebiště, zejména výsadbou zeleně, úpravou cest, udržováním jeho příslušenství apod.
Článek 4
Ukládání zemřelých a zpopelněných ostatků
1. Pokud okresní hygienik nepovolí uložení mimo pohřebiště, musí být tělo zemřelých, jakož i zpopelněné ostatky uloženy na pohřebišti.
2. Na pohřebišti v Drásově se pohřbívají těla osob, jež zemřely v k.ú. Drásov a těla zemřelých, jež byla v tomto území nalezena, nebo jež zde byla vyložena, nastala-li smrt v dopravním prostředku za jízdy.
3. Jinak lze těla zemřelých pohřbít jen s povolením Rady obce Drásov, nebo určil-li tak okresní hygienik či jiný orgán státní správy.
4. Zpopelněné ostatky mohou být uloženy na hřbitově v Drásově bez ohledu na to, ve kterém krematoriu byl zesnulý zpopelněn.
5. Správa pohřebiště nemůže odmítnout uložení zpopelněných ostatků, pokud jsou ukládány v souladu s obecně závaznými právními předpisy a touto vyhláškou.
Článek 5
Rozdělení pohřebiště
1. Pohřebiště se cestami dělí na oddělení; uvnitř oddělení jsou jednotlivá místa pro hrob a místa pro popelovou urnu.
Článek 6
Pronájem místa pro hrob nebo popelovou urnu
1. Správa pohřebiště je povinna pronajmout místo pro hrob nebo popelovou urnu na dobu nejméně 10 let.
2. Umožňují-li to poměry na pohřebišti, správa pronajme místo i na delší dobu.
3. Správa pohřebiště je povinna mít plán pohřebiště a vést evidenci volných míst a dovolit na požádání občanům, aby do něho nahlíželi.
4. Nikdo nemá nárok na pronájem určitého místa. Správa však je povinna v mezích možností vyhovět přání objednavatele.
5. Pronájmem místa se podle obsahu dohody mezi správou pohřebiště a nájemcem a v mezích tímto řádem dále stanovených nabývá právo zřídit na tomto místě hrob, uložit do země tělo zemřelého, nebo uložit zpopelněné ostatky a upravit povrch místa (zřídit náhrobek, vysázet květiny apod.).
6. Pronájmem místa však nevzniká oprávněnému k tomuto místu právo vlastnické.
7. Pronájmem vzniká právo na užívání místa pro hrob tomu, komu bylo poprvé pronajmuto a přechází na osoby jemu blízké.
8. Ujednáním oprávněného s třetí osobou o převodu práva k místu není správa pohřebiště vázána.
9. Právo k místu se prokazuje potvrzením, že byla provedena úhrada za pronájem místa nebo za obnovu či prodloužení práva k místu. Prokázání jiným způsobem lze připustit, učiní-li osoba, jež právo uplatňuje, písemné prohlášení u správy pohřebiště, že odpovídá za veškerou škodu, která by správě pohřebiště vznikla.
Článek 7
Způsoby ukládání zpopelněných ostatků
1. Zpopelněné ostatky se ukládají do země buď v popelové urně nebo volně. Popelová urna se ukládá do země (do hrobu nebo hrobky) buď ve zvláštních betonových schránkách nebo bez nich.
2. Volně se ukládají zpopelněné ostatky tak, že se smísí se zemí a to buď v hrobě nebo na jiném místě k tomu určeném.
3. Správa pohřebiště může povolit, aby popelová urna byla uložena do výklenku v náhrobku (zpravidla uzavřeného) nebo do zvláštní ochranné schránky, bezpečně připevněné k náhrobku.
4. Při ukládání zpopelněných ostatků, podle odst.1.nebo 2.tohoto článku, řídí se správa pohřebiště přáním objednavatele pohřbu.
Článek 8
Stavby
1. Při provádění stavby nebo při její úpravě je provádějící povinen respektovat pokyny správy pohřebiště, zejména platí následující pravidla :
a) základy musí být provedeny do nezamrzající hloubky a musí být dimenzovány se zřetelem na únosnost půdy;
b) dno hrobu musí být nejméně 50 cm nad hladinou spodní vody;
c) pohřbívací plocha musí být zachována v rozměrech u hrobu nejméně 200 x 80 cm, u hrobky nejméně 90 x 200 cm, u hrobu dětského nejméně 160 x 60 cm a u hrobu pro dítě mladší tří let nejméně 100 x 50 cm;
d) přední a zadní hrany rámů musí být v jedné přímce s předními a zadními hranami rámů sousedních;
e) při stavbě náhrobku musí být jednotlivé kusy mezi sebou kotveny;
f) při svažitém terénu musí být stavba a její příslušenství stejnoměrně odstupňovány;
2. Po ukončení prací je provádějící povinen postarat se na svůj náklad o vyčistění okolí a odklizení zbylého materiálu.
3. Vybudované stavby nelze bez souhlasu správy pohřebiště odstraňovat ani je prodávat třetím osobám. Bez písemného souhlasu správy pohřebiště nelze z pohřebiště vynášet části hrobů, hrobové ozdoby apod.
Článek 9
Stromy
1. Stromy lze vysazovat i na propůjčených místech pouze po předchozím písemném souhlasu správy pohřebiště. Vysázené stromy se stávají majetkem vlastníka pozemku na němž je pohřebiště; správa pohřebiště je může - uzná-li to za vhodné z hlediska celkové péče o pohřebiště - kdykoliv odstranit.
Článek 10
Provádění prací na pohřebišti
1. Těla zemřelých smějí do hrobu ukládat pouze osoby určené správou pohřebiště, nebo pracovníci příslušného pohřebního podniku. Uložení zpopelněných ostatků smějí provádět s vědomím správy pohřebiště též jiné osoby.
2. Výkopy a zemní práce všeho druhu, zejména kopání, formování a obkládání hrobů, smějí být prováděny po ohlášení správci pohřebiště při splnění dohodnutých podmínek.
3. Na propůjčených místech provádějí oprávnění sami, nebo osoby jim blízké, popřípadě zaměstnanci podniků jimi objednaní, jednoduché práce nutné k udržování hrobového místa (vysazování květin, uhrabovaní, zalévání apod).
Článek 11
Zánik práva k místu, zrušení hrobu a odstranění náhrobku
1. Po uplynutí lhůty, na kterou správa pohřebiště propůjčila místo, zanikne právo k místu, jestliže:
a) poměry na pohřebišti (zejména nedostatek míst) neumožňují propůjčení místa na další dobu, nebo
b) není zaplaceno za obnovu (prodloužení) práva k místu, nebo
c) má být pohřebiště nebo jeho část z úředního rozhodnutí zrušena, uzavřena nebo jinak upravena, nebo
d) místo není udržováno v řádném stavu.
2. Podmínkou pro zánik práva k místu dle bodu a) nebo c) je, že správa pohřebiště nejméně 90 dnů předem upozornila oprávněného na tyto skutečnosti.
3. Není-li známa adresa nájemce propůjčeného místa, upozorní správa pohřebiště na tyto skutečnosti veřejnou vyhláškou.
4. Zanikne-li právo k místu, vyzve správa pohřebiště oprávněného (v případě, že není známa jeho adresa, učiní tak veřejnou vyhláškou), aby do 60 dnů odstranil náhrobky, rámy apod. Pokud se tak ve stanovené lhůtě nestane, odstraní je a uskladní správa pohřebiště na náklad a nebezpečí oprávněného. Po uplynutí jednoho roku od data zániku práva naloží se s takovými předměty, pokud se vlastník o ně nepřihlásí, jako s věcmi opuštěnými {1}.
5. Ostatky a popelové urny se po zániku práva k místu buď ponechají na dosavadním místě, nebo se uloží do země na jiném vyhrazeném místě, anebo se zpopelní a popel se ihned na vyhrazeném místě smísí se zemí.
Článek 12
Péče o propůjčené místo
1. Oprávněný je povinen udržovat propůjčené místo v řádném stavu.
2. Shledá-li správa pohřebiště závady, vyzve oprávněného, aby je v přiměřené lhůtě odstranil. Nestane-li se tak, nebo není-li známa adresa oprávněného, anebo je-li nebezpečí z prodlení, učiní správa pohřebiště nutná opatření na náklad oprávněného.
Článek 13
Rozsvěcování světel
1. Světla lze na pohřebišti rozsvěcovat, jen pokud jsou umístěna ve svítilnách, nebo pokud jsou jiným vhodným způsobem zabezpečena.
2. Správa pohřebiště může v odůvodněných případech rozsvěcování světel omezit nebo vůbec zakázat.
Článek 14
Přístup na pohřebiště
1. Pohřebiště jsou veřejnosti přístupna denně v čase určeném Radou obce Drásov a uveřejněném v místě obvyklým způsobem. Správa pohřebiště může ve zvláštních případech z důvodu bezpečnosti přístup veřejnosti omezit zčásti nebo zcela na dobu nezbytně nutnou.
2. Dětem do 10 let je dovolen přístup na pohřebiště pouze v doprovodu osob starších 18 let.
3. Každý návštěvník pohřebiště je povinen před stanovenou uzavírací hodinou bez zvláštního upozornění pohřebiště opustit.
4. S motorovými a jinými vozidly (s výjimkou ručních a invalidních vozíků), popřípadě s jízdními koly, je vstup na pohřebiště zakázán.
5. V odůvodněných případech vydá povolení k vjezdu správa pohřebiště.
Článek 15
Chování na pohřebišti
1. Návštěvníci pohřebiště jsou povinni chovat se způsobem odpovídajícím pietě místa; je přísně zakázáno zejména dělat hluk, hvízdat, kouřit, odhazovat odpadky, vodit psy apod.
2. Odpadky a jiné podobné předměty (uschlé kytice, věnce apod.) smějí být odkládány pouze na místech k tomu určených.
Článek 16
Sankce
1. Porušení jednotlivých ustanoveni této vyhlášky bude postihováno podle obecně závazných právních předpisů {2}.
2. Uložení pokuty nezbavuje právnickou nebo fyzickou osobu povinnosti odstranit závadný stav ve stanovené lhůtě. Pokud tak neučiní, může závadný stav odstranit obec sama na náklady dotčené osoby nebo uložit pokutu opakovaně.
Článek 17
Zrušovaní ustanovení
1) Dnem účinnosti této vyhlášky se zrušují všechny dosavadní obecně závazné právní předpisy vydané orgány obce Drásov, upravující oblast pohřebnictví a pohřebiště.
Článek 18
Účinnost vyhlášky
Tato vyhláška nabývá účinnosti dnem 1.1.2002
Poznámky:
{1} § 135 zákona č. 40/1964 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů.
{2} např. § 46 zákona č. 200/1990 Sb. o přestupcích, ve znění pozdějších předpisů,
např. § 56-58, zákona č.128/2000 Sb. o obcích,
Mgr. Michal H A Š E K
starosta
Jiří Š U P
1. místostarosta
Vyhláška č. 2/2001 o nakládání s komunálním odpadem na území obce Drásov
Obecně závazné vyhlášky - č. 2/2001
O nakládání s komunálním odpadem na území obce Drásov
Zastupitelstvo obce Drásov vydalo dne 13.12.2001 v souladu s s ustanovením § 84, odst. 2, písm. i) a § 10, písm. a) zákona č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení), ve znění pozdějších právních předpisů a v souladu s § 17, odst. 2 zákona č. 185/2001 Sb., o odpadech a o změně některých dalších zákonů (dále jen zákon o odpadech) tuto obecně závaznou vyhlášku:
Čl. 1
Působnost
Závaznost vyhlášky
- Tato vyhláška stanovuje systém shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování (dále jen systém) komunálních odpadů (dále jen odpadů) vznikajících na území obce Drásov (dále jen obce), včetně systému nakládání se stavebním odpadem.
- Tato vyhláška je závazná pro fyzické osoby, při jejichž činnosti vzniká komunální odpad.
- Původci, kteří produkují odpad zařazený podle Katalogu odpadů jako odpad podobný komunálnímu z činnosti právnických osob a fyzických osob oprávněných k podnikání, mohou na základě smlouvy s obcí využít systému zavedeného městem pro nakládání s komunálním odpadem. Smlouva musí být písemná a musí obsahovat vždy výši sjednané ceny za tuto službu.
Čl. 2
Obecné povinnosti
- Každý je povinen nakládat s odpady a zbavovat se jich pouze způsobem stanoveným zákonem o odpadech a ostatními právními předpisy vydanými na ochranu životního prostředí. Nakládání s nebezpečnými odpady se řídí též zvláštními právními předpisy platnými pro výrobky, látky a přípravky se stejnými nebezpečnými vlastnostmi, pokud není v zákoně o odpadech nebo prováděcích právních předpisech k němu stanoveno jinak.
- Pokud dále není stanoveno jinak, lze s odpady podle zákona o odpadech nakládat pouze v zařízeních, která jsou k nakládání s odpady podle tohoto zákona určena. Při tomto nakládání s odpady nesmí být ohroženo lidské zdraví ani ohrožováno nebo poškozováno životní prostředí a nesmějí být překročeny limity znečišťování stanovené zvláštními právními předpisy.
- K převzetí odpadu do svého vlastnictví je oprávněna pouze právnická osoba nebo osoba fyzická oprávněná k podnikání, která je provozovatelem zařízení k využití nebo k odstranění nebo ke sběru nebo výkupu určeného druhu odpadu nebo osoba, která je provozovatelem zařízení podle § 14, odst. 2 zákona o odpadech nebo za podmínek stanovených v § 17 zákona o odpadech též obec.
- Osoba má povinnost zbavit se movité věci, příslušející do některé ze skupin odpadů uvedených v příloze č. 1 k zákonu o odpadech, jestliže ji nepoužívá k původnímu účelu a věc ohrožuje životní prostředí nebo byla vyřazena na základě zvláštního právního předpisu.
Čl. 3
Základní pojmy
- Odpad - každá movitá věc, které se osoba zbavuje nebo má úmysl nebo povinnost se jí zbavit, a přísluší do některé ze skupin odpadů uvedených v příloze č. 1. k zákonu o odpadech.
- Zbavování se odpadu – činnost, ke které dochází vždy, kdy osoba předá movitou věc, příslušející do některé ze skupin odpadů uvedených v příloze č. 1 k zákonu o odpadech, k využití nebo k odstranění ve smyslu zákona nebo předá-li ji osobě oprávnění ke sběru nebo výkupu odpadů ve smyslu tohoto zákona bez ohledu na to, zda se jedná o bezúplatný nebo úplatný převod. Ke zbavování se odpadu dochází i tehdy, odstraní-li movitou věc, příslušející do některé ze skupin odpadů uvedených v příloze č. 1 k zákonu o odpadech osoba sama.
- Komunální odpad – veškerý odpad, který vzniká na území města při činnosti fyzických osob, s výjimkou odpadů vznikajících u právnických osob nebo fyzických osob oprávněných k podnikání.
- Nebezpečný odpad - odpad, uvedený v Seznamu nebezpečných odpadů uvedeném v prováděcím předpise a jakýkoliv jiný odpad vykazující jednu nebo více nebezpečných vlastností uvedených v příloze č. 2 k zákonu o odpadech.
- Objemný odpad - takový odpad, který svým charakterem je odpadem komunálním, ale k jeho sběru nelze vzhledem k jeho rozměrům použít běžné nádoby.
- Sběrná nádoba - nádoba určená k odložení (soustředění) jednotlivých složek komunálního odpadu (popelnice nebo kontejner), který splňuje technické parametry s vnitřním objemem od 110 do 1.100 litrů. Velkoobjemový kontejner je nádoba o obsahu nad 1.100 litrů splňující ustanovení zvláštních předpisů, označený pro odkládání velkoobjemového odpadu, stavební sutě nebo jiného odpadu. Ve sběrné nádobě jsou jednotlivé složky soustředěny do doby svozu odpadů.
- Sběr odpadů - všechny činnosti směřující k soustřeďování odpadů právnickou osobou nebo fyzickou osobou oprávněnou k podnikání od jiných subjektů za účelem jejich předání k dalšímu využití nebo odstranění.
- Svoz odpadů - všechny činnosti spojené s nakládáním jednotlivých složek komunálních odpadů ze sběrných nádob do svozového vozidla. Svoz komunálních odpadů předchází jeho dopravě na místo dalšího nakládání s nimi.
- Sběrné středisko komunálního odpadu (SSO) - místo určené k odkládání komunálního, nebezpečného, objemného i stavebního odpadu.
- Sběrná místa - stanoviště sběrných nádob ( kontejnery ) na veřejně přístupných místech, které slouží pro odkládání využitelných (separovaných) složek komunálního odpadu.
- Odpadové hospodářství – činnost zaměřená na předcházení vzniku odpadů, na nakládání s odpady a na následnou péči o místo, kde jsou odpady trvale uloženy, a kontrola těchto činností.
- Nakládání s odpady – jejich shromažďování, soustřeďování, sběr, výkup, třídění, přeprava a doprava (svoz), skladování úprava, využívání a odstraňování.
- Shromažďování odpadů – přechodné soustřeďování odpadů do shromažďovacích prostředků (sběrných nádob) v místě jejich vzniku před dalším nakládáním s odpady.
- Skladování odpadů – přechodné umístění odpadů, které byly soustředěny (shromážděny, sesbírány, vykoupeny) do zařízení k tomu určeného a jejich ponechání v něm.
- Výkup odpadů – sběr odpadů v případě, kdy odpady jsou právnickou nebo fyzickou osobou oprávněnou k podnikání kupovány za sjednanou cenu.
- Využívání odpadů – činnosti uvedené v příloze č. 3 k zákonu o odpadech.
- Energetické využití odpadů – použití odpadů hlavně způsobem obdobným jako paliva za účelem získání jejich energetického obsahu nebo jiným způsobem k výrobě energie.
- Odstraňování odpadů – činnosti uvedené v příloze č. 4 k zákonu o odpadech.
- Původce odpadů – právnická osoba, při jejíž činnosti vznikají odpady, nebo fyzická osoba oprávněná k podnikání, při jejíž činnosti vznikají odpady. Pro komunální odpady vznikající na území obce, které mají původ v činnosti fyzických osob, na něž se nevztahují povinnosti původce, se za původce považuje obec. Obec se stává původcem komunálních odpadů v okamžiku, kdy fyzická osoba odpady odloží na místě k tomu určeném. Obec se současně stane vlastníkem těchto odpadů.
- Oprávněná osoba - každá osoba, která je oprávněna k nakládání s odpady podle zákona o odpadech nebo podle zvláštních právních předpisů.
Čl. 4
Nakládání s komunálním odpadem
- Fyzické osoby jsou povinny nakládat s komunálním odpadem v souladu se zákonem o odpadech a s touto vyhláškou. Zejména jsou fyzické osoby povinny ode dne účinnosti této vyhlášky komunální odpad odděleně shromažďovat, třídit a předávat k využití a odstranění dle systému zavedeného obcí touto obecně závaznou vyhláškou, pokud odpad samy nevyužijí v souladu se zákonem o odpadech a zvláštními právními předpisy.
- Místa určená pro shromažďování a třídění komunálního odpadu jsou uvedena v příloze č. 1., která je nedílnou součástí této vyhlášky.
- Pro shromažďování a třídění komunálního odpadu jsou občanům k dispozici tyto sběrné nádoby a zařízení:
- pro shromažďování komunálního odpadu – sběrné nádoby ( zejména o objemu 110 litrů) tyto nádoby umístí jejich vlastníci, příp. nájemci na místo přístupné oprávněné osobě, která provádí svoz odpadů max. jeden den přede dnem svozu, a to tak, aby neomezovaly ani neohrožovaly bezpečnost silničního provozu nebo bezpečnost chodců a aby nezpůsobovaly hygienické příp. estetické závady - max. následující den po dni svozu odklidí vlastníci příp. nájemci nádoby z veřejného prostranství; termíny svozu budou zveřejněny vždy předem prostřednictvím obecního rozhlasu), kontejnery o objemu 1100 litrů,
- pro shromažďování vytříděného komunálního odpadu (skla, plastových nádob, papíru a drobných kovových obalů - konzervy apod.) - kontejnery rozmístěné na stabilních místech na území obce ( příloha č. 1 vyhlášky),
- pro shromažďování nebezpečného odpadu je určeno pouze sběrné středisko odpadů - dle přílohy č. 1 vyhlášky. Staré léky lze shromažďovat v lékárně
- Původcům uvedeným v čl. 1 odst. 3 této vyhlášky je zakázáno používat sběrné nádoby v případě, že nemají s městem uzavřenou smlouvu o využití systému nakládání s odpadem.
Čl. 5
Povinnosti oprávněné osoby
- Pravidelný svoz bude prováděn v dohodnutých svozových dnech a časových intervalech. Každá případná změna bude oprávněnou osobou oznámena minimálně 3 dny před realizací změny.
- Oprávněná osoba zajišťuje čistotu místa po vyprázdnění sběrných nádob.
Čl. 6
Sankce
Porušení povinností při nakládání s komunálním odpadem bude postihováno podle obecně závazných právních předpisů, tj. podle zákona č. 200/1990 Sb. o přestupcích, ve znění pozdějších předpisů a zákona č. 185/2001 Sb., o odpadech a o změně některých dalších zákonů.
Čl. 7
Kontrolní činnost
Kontrolu nad dodržováním této vyhlášky provádí v souladu s ustanovením § 80 zákona č. 185/2001 Sb. o odpadech zaměstnanci obce Drásov nebo osoby, které budou obcí Drásov k výkonu kontrolní činnosti pověřeny.
Čl. 8
Závěrečná ustanovení
Dnem nabytí účinnosti této obecně závazné vyhlášky se zrušuje obecně závazná vyhláška obce Drásov o nakládání s komunálním odpadem ze dne 27.2.1997.
Čl. 9
Účinnost
Tato vyhláška nabývá účinnosti dnem 1.1.2002.
Příloha č.1 - místa určená pro shromažďování a skladování odpadů
1. Ve Sběrném středisku odpadů obce Drásov lze shromažďovat a skladovat následující odpady:
Komunální odpady
- - odpady ze zahrad (rostlinná tkáň, dřevo)
- - uliční smetky
- - směsný komunální odpad
- - papír, lepenka
- - stavební suť bez příměsí, cihly
- - železné kovy
- - plasty
- - sklo,textilní materiál
- - pneumatiky
- - jedlý olej a tuk
- Nebezpečné odpady
- - železné nádoby se zbytky barev a postřiků
- - olejové filtry
- - olověné akumulátory
- - knoflíkové a suché baterie
- - zářivky a výbojky
- - zbytky prostředků na ochranu rostlin
- - vyřazené léky
- - odpadní motorové a převodové oleje
- - odpadní chladící a brzdové kapaliny
- - zbytky barev
- - odpadní ředidla a rozpouštědla
- - plastové nádoby se zbytky škodlivin
- - ledničky bez freonů, pračky apod.
- - televize
2. Separovaný odpad lze shromažďovat v uvedených sběrných nádobách na následujících místech:
Nádoby na separovaný odpad – odlišené nápisem:
- - PLASTY
- - SKLO
- - PAPÍR
Takto onačené nádoby jsou rozmístěny na následujících místech v obci:
- Křižovatka u "Starého nádraží"
- Křižovatka u školy – začátek ulice Rafanda
- Ulice Rafanda – u hřiště
- Za budovou "Nákupního střediska"
- Ulička "Ke mlýnu"
Mgr. Michal Hašek
starosta obce
Jiří Šup
1. místostarosta obce