Vyhláška č. 2/2001 o nakládání s komunálním odpadem na území obce Drásov
Obecně závazné vyhlášky - č. 2/2001
O nakládání s komunálním odpadem na území obce Drásov
Zastupitelstvo obce Drásov vydalo dne 13.12.2001 v souladu s s ustanovením § 84, odst. 2, písm. i) a § 10, písm. a) zákona č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení), ve znění pozdějších právních předpisů a v souladu s § 17, odst. 2 zákona č. 185/2001 Sb., o odpadech a o změně některých dalších zákonů (dále jen zákon o odpadech) tuto obecně závaznou vyhlášku:
Čl. 1
Působnost
Závaznost vyhlášky
- Tato vyhláška stanovuje systém shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování (dále jen systém) komunálních odpadů (dále jen odpadů) vznikajících na území obce Drásov (dále jen obce), včetně systému nakládání se stavebním odpadem.
- Tato vyhláška je závazná pro fyzické osoby, při jejichž činnosti vzniká komunální odpad.
- Původci, kteří produkují odpad zařazený podle Katalogu odpadů jako odpad podobný komunálnímu z činnosti právnických osob a fyzických osob oprávněných k podnikání, mohou na základě smlouvy s obcí využít systému zavedeného městem pro nakládání s komunálním odpadem. Smlouva musí být písemná a musí obsahovat vždy výši sjednané ceny za tuto službu.
Čl. 2
Obecné povinnosti
- Každý je povinen nakládat s odpady a zbavovat se jich pouze způsobem stanoveným zákonem o odpadech a ostatními právními předpisy vydanými na ochranu životního prostředí. Nakládání s nebezpečnými odpady se řídí též zvláštními právními předpisy platnými pro výrobky, látky a přípravky se stejnými nebezpečnými vlastnostmi, pokud není v zákoně o odpadech nebo prováděcích právních předpisech k němu stanoveno jinak.
- Pokud dále není stanoveno jinak, lze s odpady podle zákona o odpadech nakládat pouze v zařízeních, která jsou k nakládání s odpady podle tohoto zákona určena. Při tomto nakládání s odpady nesmí být ohroženo lidské zdraví ani ohrožováno nebo poškozováno životní prostředí a nesmějí být překročeny limity znečišťování stanovené zvláštními právními předpisy.
- K převzetí odpadu do svého vlastnictví je oprávněna pouze právnická osoba nebo osoba fyzická oprávněná k podnikání, která je provozovatelem zařízení k využití nebo k odstranění nebo ke sběru nebo výkupu určeného druhu odpadu nebo osoba, která je provozovatelem zařízení podle § 14, odst. 2 zákona o odpadech nebo za podmínek stanovených v § 17 zákona o odpadech též obec.
- Osoba má povinnost zbavit se movité věci, příslušející do některé ze skupin odpadů uvedených v příloze č. 1 k zákonu o odpadech, jestliže ji nepoužívá k původnímu účelu a věc ohrožuje životní prostředí nebo byla vyřazena na základě zvláštního právního předpisu.
Čl. 3
Základní pojmy
- Odpad - každá movitá věc, které se osoba zbavuje nebo má úmysl nebo povinnost se jí zbavit, a přísluší do některé ze skupin odpadů uvedených v příloze č. 1. k zákonu o odpadech.
- Zbavování se odpadu – činnost, ke které dochází vždy, kdy osoba předá movitou věc, příslušející do některé ze skupin odpadů uvedených v příloze č. 1 k zákonu o odpadech, k využití nebo k odstranění ve smyslu zákona nebo předá-li ji osobě oprávnění ke sběru nebo výkupu odpadů ve smyslu tohoto zákona bez ohledu na to, zda se jedná o bezúplatný nebo úplatný převod. Ke zbavování se odpadu dochází i tehdy, odstraní-li movitou věc, příslušející do některé ze skupin odpadů uvedených v příloze č. 1 k zákonu o odpadech osoba sama.
- Komunální odpad – veškerý odpad, který vzniká na území města při činnosti fyzických osob, s výjimkou odpadů vznikajících u právnických osob nebo fyzických osob oprávněných k podnikání.
- Nebezpečný odpad - odpad, uvedený v Seznamu nebezpečných odpadů uvedeném v prováděcím předpise a jakýkoliv jiný odpad vykazující jednu nebo více nebezpečných vlastností uvedených v příloze č. 2 k zákonu o odpadech.
- Objemný odpad - takový odpad, který svým charakterem je odpadem komunálním, ale k jeho sběru nelze vzhledem k jeho rozměrům použít běžné nádoby.
- Sběrná nádoba - nádoba určená k odložení (soustředění) jednotlivých složek komunálního odpadu (popelnice nebo kontejner), který splňuje technické parametry s vnitřním objemem od 110 do 1.100 litrů. Velkoobjemový kontejner je nádoba o obsahu nad 1.100 litrů splňující ustanovení zvláštních předpisů, označený pro odkládání velkoobjemového odpadu, stavební sutě nebo jiného odpadu. Ve sběrné nádobě jsou jednotlivé složky soustředěny do doby svozu odpadů.
- Sběr odpadů - všechny činnosti směřující k soustřeďování odpadů právnickou osobou nebo fyzickou osobou oprávněnou k podnikání od jiných subjektů za účelem jejich předání k dalšímu využití nebo odstranění.
- Svoz odpadů - všechny činnosti spojené s nakládáním jednotlivých složek komunálních odpadů ze sběrných nádob do svozového vozidla. Svoz komunálních odpadů předchází jeho dopravě na místo dalšího nakládání s nimi.
- Sběrné středisko komunálního odpadu (SSO) - místo určené k odkládání komunálního, nebezpečného, objemného i stavebního odpadu.
- Sběrná místa - stanoviště sběrných nádob ( kontejnery ) na veřejně přístupných místech, které slouží pro odkládání využitelných (separovaných) složek komunálního odpadu.
- Odpadové hospodářství – činnost zaměřená na předcházení vzniku odpadů, na nakládání s odpady a na následnou péči o místo, kde jsou odpady trvale uloženy, a kontrola těchto činností.
- Nakládání s odpady – jejich shromažďování, soustřeďování, sběr, výkup, třídění, přeprava a doprava (svoz), skladování úprava, využívání a odstraňování.
- Shromažďování odpadů – přechodné soustřeďování odpadů do shromažďovacích prostředků (sběrných nádob) v místě jejich vzniku před dalším nakládáním s odpady.
- Skladování odpadů – přechodné umístění odpadů, které byly soustředěny (shromážděny, sesbírány, vykoupeny) do zařízení k tomu určeného a jejich ponechání v něm.
- Výkup odpadů – sběr odpadů v případě, kdy odpady jsou právnickou nebo fyzickou osobou oprávněnou k podnikání kupovány za sjednanou cenu.
- Využívání odpadů – činnosti uvedené v příloze č. 3 k zákonu o odpadech.
- Energetické využití odpadů – použití odpadů hlavně způsobem obdobným jako paliva za účelem získání jejich energetického obsahu nebo jiným způsobem k výrobě energie.
- Odstraňování odpadů – činnosti uvedené v příloze č. 4 k zákonu o odpadech.
- Původce odpadů – právnická osoba, při jejíž činnosti vznikají odpady, nebo fyzická osoba oprávněná k podnikání, při jejíž činnosti vznikají odpady. Pro komunální odpady vznikající na území obce, které mají původ v činnosti fyzických osob, na něž se nevztahují povinnosti původce, se za původce považuje obec. Obec se stává původcem komunálních odpadů v okamžiku, kdy fyzická osoba odpady odloží na místě k tomu určeném. Obec se současně stane vlastníkem těchto odpadů.
- Oprávněná osoba - každá osoba, která je oprávněna k nakládání s odpady podle zákona o odpadech nebo podle zvláštních právních předpisů.
Čl. 4
Nakládání s komunálním odpadem
- Fyzické osoby jsou povinny nakládat s komunálním odpadem v souladu se zákonem o odpadech a s touto vyhláškou. Zejména jsou fyzické osoby povinny ode dne účinnosti této vyhlášky komunální odpad odděleně shromažďovat, třídit a předávat k využití a odstranění dle systému zavedeného obcí touto obecně závaznou vyhláškou, pokud odpad samy nevyužijí v souladu se zákonem o odpadech a zvláštními právními předpisy.
- Místa určená pro shromažďování a třídění komunálního odpadu jsou uvedena v příloze č. 1., která je nedílnou součástí této vyhlášky.
- Pro shromažďování a třídění komunálního odpadu jsou občanům k dispozici tyto sběrné nádoby a zařízení:
- pro shromažďování komunálního odpadu – sběrné nádoby ( zejména o objemu 110 litrů) tyto nádoby umístí jejich vlastníci, příp. nájemci na místo přístupné oprávněné osobě, která provádí svoz odpadů max. jeden den přede dnem svozu, a to tak, aby neomezovaly ani neohrožovaly bezpečnost silničního provozu nebo bezpečnost chodců a aby nezpůsobovaly hygienické příp. estetické závady - max. následující den po dni svozu odklidí vlastníci příp. nájemci nádoby z veřejného prostranství; termíny svozu budou zveřejněny vždy předem prostřednictvím obecního rozhlasu), kontejnery o objemu 1100 litrů,
- pro shromažďování vytříděného komunálního odpadu (skla, plastových nádob, papíru a drobných kovových obalů - konzervy apod.) - kontejnery rozmístěné na stabilních místech na území obce ( příloha č. 1 vyhlášky),
- pro shromažďování nebezpečného odpadu je určeno pouze sběrné středisko odpadů - dle přílohy č. 1 vyhlášky. Staré léky lze shromažďovat v lékárně
- Původcům uvedeným v čl. 1 odst. 3 této vyhlášky je zakázáno používat sběrné nádoby v případě, že nemají s městem uzavřenou smlouvu o využití systému nakládání s odpadem.
Čl. 5
Povinnosti oprávněné osoby
- Pravidelný svoz bude prováděn v dohodnutých svozových dnech a časových intervalech. Každá případná změna bude oprávněnou osobou oznámena minimálně 3 dny před realizací změny.
- Oprávněná osoba zajišťuje čistotu místa po vyprázdnění sběrných nádob.
Čl. 6
Sankce
Porušení povinností při nakládání s komunálním odpadem bude postihováno podle obecně závazných právních předpisů, tj. podle zákona č. 200/1990 Sb. o přestupcích, ve znění pozdějších předpisů a zákona č. 185/2001 Sb., o odpadech a o změně některých dalších zákonů.
Čl. 7
Kontrolní činnost
Kontrolu nad dodržováním této vyhlášky provádí v souladu s ustanovením § 80 zákona č. 185/2001 Sb. o odpadech zaměstnanci obce Drásov nebo osoby, které budou obcí Drásov k výkonu kontrolní činnosti pověřeny.
Čl. 8
Závěrečná ustanovení
Dnem nabytí účinnosti této obecně závazné vyhlášky se zrušuje obecně závazná vyhláška obce Drásov o nakládání s komunálním odpadem ze dne 27.2.1997.
Čl. 9
Účinnost
Tato vyhláška nabývá účinnosti dnem 1.1.2002.
Příloha č.1 - místa určená pro shromažďování a skladování odpadů
1. Ve Sběrném středisku odpadů obce Drásov lze shromažďovat a skladovat následující odpady:
Komunální odpady
- - odpady ze zahrad (rostlinná tkáň, dřevo)
- - uliční smetky
- - směsný komunální odpad
- - papír, lepenka
- - stavební suť bez příměsí, cihly
- - železné kovy
- - plasty
- - sklo,textilní materiál
- - pneumatiky
- - jedlý olej a tuk
- Nebezpečné odpady
- - železné nádoby se zbytky barev a postřiků
- - olejové filtry
- - olověné akumulátory
- - knoflíkové a suché baterie
- - zářivky a výbojky
- - zbytky prostředků na ochranu rostlin
- - vyřazené léky
- - odpadní motorové a převodové oleje
- - odpadní chladící a brzdové kapaliny
- - zbytky barev
- - odpadní ředidla a rozpouštědla
- - plastové nádoby se zbytky škodlivin
- - ledničky bez freonů, pračky apod.
- - televize
2. Separovaný odpad lze shromažďovat v uvedených sběrných nádobách na následujících místech:
Nádoby na separovaný odpad – odlišené nápisem:
- - PLASTY
- - SKLO
- - PAPÍR
Takto onačené nádoby jsou rozmístěny na následujících místech v obci:
- Křižovatka u "Starého nádraží"
- Křižovatka u školy – začátek ulice Rafanda
- Ulice Rafanda – u hřiště
- Za budovou "Nákupního střediska"
- Ulička "Ke mlýnu"
Mgr. Michal Hašek
starosta obce
Jiří Šup
1. místostarosta obce